JU Centar za socijalni rad, Breza
ZAVNOBIH-a  br 6
71370 Breza
tel: 032/783-912
fax: 032/789-430

Informacija

Za sve informacije vezane za ostvarivanje prava uz odgovarajuću mjeru, uslugu i oblik socijalne i porodične zaštite, a u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima, obratite nam se na e-mail : centarbr@outlook.com

RukePlave.jpg

 

 

Širom Evrope prva sedmica u oktobru obilježava se kao " Nedjelja djeteta ".

U okviru obilježavanja dječije nedjelje predškolske i školske ustanove priređuju razne manifestacije, radionice, edukacije o pravima djece..

 

Obilježavanje Dječije nedelje 

Već tradicionalno, prva sedmica mjeseca oktobra posvećena je obilježavanju Dječije nedelje. 

Mališanji u vrtićima i školama brojnim aktivnostima stavljaju akcenat prije svega na sebe, svoje postojanje i svoja prava.  „Imam pravo da znam koja su moja prava“ – citat kojim svake godine započinje obilježavanje ove manifestacije.

Dječija nedelja je prilika da se,  glasnije nego inače, ukaže na obavezu poštovanja Konvencije UN-a  o pravima djeteta, ali i prilika da se djeca dobro zabave. Ova tradicionalna manifestacija podsjetiće odrasle da su djeca „narod poseban“ i da bi svaki dan trebao da bude posvećen njima, njihovim željama i potrebama. 

Proces donošenja Konvencije o pravima djeteta bio je dosta težak i dugotrajan proces. Nakon nekoliko godina rada, u okviru UN-a, usvojena je Konvencija o pravima djeteta, kao prvi međunarodni instrument koji se posebno bavi djecom i koji ima obavezujući karakter za države koje ga ratifikuju. Nakon nekoliko godina Konvenciju je ratifikovala 191 zemlja, čime ovaj međunarodni ugovor postaje najprihvaćeniji dokument. Nijedna druga Konvencija nije bila u tolikoj mjeri prihvaćena. Njen osnovni cilje je da mijenja stavove koji postoje prema djeci i da se iz zaštitničkog (a u nekim društvima i negativnog) odnosa, pređe na ideju jednakosti djeteta sa svim drugim ljudskim bićima.

Konvencija je djelo profesionalaca i stručnjaka i namjenjena je, prije svega, profesionalcima: nastavnicima, vaspitačima, zdravstvenim i socijalnim radnicima, advokatima, sudijama i pripadnicima svih onih profesija koji rade ili profesionalno dolaze u kontakt sa djecom. Namjenjena je i roditeljima. Ali njenu suštinu treba da poznaju u najvećoj mjeri i sama djeca. Poznavajući i razumjevajući sva prava koja im pripadaju samim rođenjem, djeca će sazrijevati u odgovorne osobe koje će znati da poštuju i tuđa prava i da se bore za što doslijednije ostvarivanje svojih. 

Na uskraćenost, neadekvatno ostvarivanje ili pak kršenje nekog dječijeg prava može da ukaže svako. Kad god se prava djeteta ne poštuju treba reagovati kao pojedinac, grupa ili institucija i skrenuti pažnju nadležnima: ministarstvima, institucijama, službama, lokalnim organima, ili se obratiti organizacijama za prava djece za pomoć i posredovanje. Konvencija, u tom smislu, služi kao putokaz šta i kako treba činiti. 

Program kojim se obilježava Dječija nedelja je javna manifestacija prava djece na igru, slobodno vrijeme, prava na sopstveno mišljenje, skretanje pažnje javnosti na ono u čemu oni sami mogu najpotpunije da učestvuju i da se izraze. Njen smisao je da podstakne i afirmiše dječije stvaralaštvo u različitim oblastima njihovih interesovanja i predstavi njihovu kreativnost a osnovni cilj je da djeca saznaju koja su to njihova prava. Ovaj program okuplja djecu svih predškolskih i školskih ustanova i svi oni daju svoj doprinos ovoj manifestaciji. 

Svi se slažu da je usvajanje Konvencije o pravima djeteta dokument koji je široko prihvaćen i koji je u velikoj mjeri promijenio naše poglede na shvatanje prava i sloboda djeteta ali svi je se obično sjete početkom oktobra. Međutim, briga o djeci i njihovim potrebama i pravima, postoji tokom čitave godine.

Ipak, prava djeteta nisu nešto što država ili porodica daju djetetu. Samim rođenjem ova prava pripadaju djeci i niko ne može da im ih oduzme!