Međunarodni dan ljudskih prava, obilježava se širom svijeta već 67. godina za redom, kao podsjetnik da svaki čovjek ima pravo na život, slobodu i sigurnost.
Opća skupština UN-a proglasila je 10. decembar kao Međunarodni dan ljudskih prava, kako bi se usmjerila pozornost “naroda svijeta” na ljudska prava koja su zagarantovana i neotuđiva.
Ovim dokumentom se štite građanske, političke, ekonomske, socijalne i kulturne slobode i prava čovjeka – od prava na život i slobodu do prava na dostojanstvo, privatnost, socijalnu sigurnost i udruživanje.Deklaracija, između ostalog, navodi da se sva ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima.Rođenjem i prvim trenutcima života čovjek posjeduje ljudska prava. Ona su zagarantovana, neotuđiva i regulisana nizom međunarodnih dokumenata.
Unatoč visokoj razini zaštite ljudskih prava u modernim društvima koja je zagarantirana nizom nacionalnih i međunarodnih propisa i dokumenata, nažalost, svjedoci smo i brojnih primjera kršenja temeljnih ljudskih prava diljem svijeta. Ratovi, siromaštvo, diskriminacija po raznim osnovama i s tim povezan nejednak pristup resursima zajednice umanjuju mogućnosti uživanja temeljnih ljudskih prava.
Građani BiH ombudsmanima za ljudska prava u 2017.-toj godini najčešće su se žalili na postupanje organa pravosuđa, prije svega na rad sudova i tužilaštava, te na rad i funkcionisanje organa uprave.
Zadaća svakog pojedinca kao i zajednice u cjelini jeste raditi na afirmaciji ljudskih prava i izgradnji društva jednakih mogućnosti. Pri tome posebnu pažnju i zaštitu valja osigurati najranjivijim pojedincima koji nisu u mogućnosti samostalno se izboriti za svoja prava.