Dana 20.11.1959. godine usvojena je ''Deklaracija o pravima djeteta'' na Generalnoj skupštini UN-a, a 1989. godine na isti dan usvojena je i ''Konvencija o pravima djeteta''. Taj datum se u cijelom svijetu obilježava kao Međunarodni dan dječijih prava.
Taj dokument predviđa nekoliko principa: pravo na život, opstanak i razvoj, najbolji interes djeteta, pravo na participaciju, te pravo na nediskriminaciju. Sva djeca svijeta imaju ista prava koja stiče već rođenjem bez obzira na ime, naciju, boju kože, spol, vjeroispovijest.
Svake godine, mnoge organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama, potiču na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava. Dječja prava temelj su izgradnje naprednog društva! Nažalost, postoje milijuni djece na svijetu kojoj su uskraćena osnovna životna prava.
Članak 24 Europske povelje o temeljnim pravima Europske unije govori baš o pravima djece:
1. Djeca imaju pravo na zaštitu i brigu koja je potrebna za njihovu dobrobit. Djeca mogu slobodno izražavati svoje mišljenje. Njihovo se mišljenje uzima u obzir u pitanjima koja se na njih odnose, u skladu s njihovom dobi i zrelosti.
2. U svakom djelovanju koje se odnosi na djecu, bez obzira na to provodi li ga tijelo vlasti ili privatna ustanova, primarni cilj mora biti zaštita interesa djeteta.
3. Svako dijete ima pravo na održavanje redovitog osobnog odnosa i izravni dodir s oba roditelja, osim ako je to u suprotnosti sa zaštitom njegovih interesa.
Bosna i Hercegovina je dužna sprovoditi ovu Konvenciju i štititi prava svojih najmlađih građana, jer je ovaj dokument ratifikovala 1992. godine.
Cjelokupno društvo trebalo više pažnje posvećivati zaštiti najmlađih, što je ujedno i sigurna investicija u budućnost.Djeca su najosjetljivija skupina koja treba zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima.